Protest w sprawie ul. Dąbrowszczaków w Warszawie

Zachęcamy do podpisywania petycji: http://www.ipetitions.com/petition/NoPasaran
Strona inicjatywy na Facebooku: https://www.facebook.com/Bohaterowie1936

Warszawscy radni PiS i PO mają zamiar usunąć ulicę Dąbrowszczaków – bohaterów hiszpańskiej wojny domowej. NIE MA NA TO ZGODY!
———–
W 2014 roku dobiegły nas szokujące wieści, iż warszawscy radni Prawa i Sprawiedliwości mają zamiar usunąć nazwę ul. Dąbrowszczaków, bohaterów hiszpańskiej wojny domowej z faszyzmem – wszystko to pod pretekstem walki z nieistniejącą „komuną”. Mogłoby się wydawać, że pozostali radni i radne nie będą w stanie posunąć się do tak obrzydliwych manipulacji historycznych. A jednak na koniec czerwca br., Zespołu Nazewnictwa Miejskiego pozytywnie zaopiniowali zmianę nazwy, nie zważając na zdanie mieszkańców i robiąc sobie jawne kpiny z historii. Wobec tego, jesteśmy zmuszeni rozpocząć nasz protest.

A oto kilka słów o naszych bohaterach (za http://fb.com/11listopada.org):

„XIII Brygada Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego – formacja bojowa Polaków, którzy przedarli się do Hiszpanii w 1936 roku, by bronić jej przed faszystowskim puczem gen. Franco. Jej żołnierze dostali najwyższe możliwe hiszpańskie odznaczenia za męstwo, a także honorowe obywatelstwo tego kraju. Nie złożyli broni aż do końca II Wojny Światowej, kiedy wstąpili do antyhitlerowskiej partyzantki. W hiszpańskiej walce z faszyzmem uczestniczyło aż 5000 Polaków (więcej było tylko Francuzów), a poległo 3200.

Polska wyklęła swoich bohaterów dwukrotnie. Najpierw na fali „antysocjalistycznej” gorączki, polski rząd odebrał im obywatelstwo w grudniu 1936 roku. Następnie, ponad 70 lat później rząd Prawa i Sprawiedliwości pochwalił się ustawą, odbierającą uczestnikom wolnościowego zrywu uprawnienia kombatanckie. Nazwy hiszpańskich frontów potajemnie wymazano z Pomnika Nieznanego Żołnierza. Wtedy też powstał słynny „Apel Antygony” – list sprzeciwu podpisany przez kilkuset wybitnych polskich i zagranicznych intelektualistów.”

NIE DLA MANIPULACJI HISTORYCZNYCH PRAWICY – UL. DĄBROWSZCZAKÓW ZOSTAJE!

Stowarzyszenie Wszyscy Razem

Tagi , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.